Uppstädning av stranden Västra Marssjön.
FiskVårdsOmrådesFöreningen och Samfälligheten Informerar.
I ett led att skapa en väl fungerande nedfart och anslutning till V:a Marssjön har information tidigare lämnats och nu den 31 juli, har olika egendomar erhållit numrerade meddelanden som lyder:
”Med beslut från Marslidens Fiskevårdsområdesförening och samfällighet, sker en inventering av upplagd egendom. Föreningen har genom information meddelat att efter April 2026 uppsamlas kvarvarande märkt egendom och avförs i enlighet med årsstämmobeslut.
Vi uppmanar Er att forsla bort Er egendom i god tid då området inte är godkänd för vinteruppläggning.”
Det är viktigt att informationen når ut till samtliga, detta då April 2026 övergår ägarskapet över kvarvarande egendom till Samfälligheten som är markägaren.
Det finns många orsaker till att båtar och annat blir liggande, men genom denna inventering bringas vi klarhet i och gör det möjligt för samfälligheten att lagligt kunna städa hela området. Liggande båtar med kända ägare flyttas naturligtvis av dem själva helt i enlighet med den informationen vi tidigare gått ut med.
Ambitionen med arbetet är att skapa ett hållbart och fungerande område som är lätt att överskåda, där bofasta, fritidshusägare samt tillresande fiske och badgäster i samförstånd kan njuta av denna fantastiska sandstrand. Arbetet kan påbörjas efter att Vi har städat undan övergiven egendom och målsättningen är att inför säsongen 2026 ska arbetet vara avslutat.
Styrelsen g/m Mårten Larsson 070-5557012
fjallmannen@gmail.com